S11MA7-P10MCC0-6560
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S11MA7-P10MCC0-6560
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
10
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
ODU MEDI-SNAP®
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Factory Lead Time :
3 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-50°C~120°C
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
1
Color :
Blue, Gray
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ODU S11MA7-P10MCC0-6560
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull
S11MA7-P10MCC0-6560 Overview
S11MA7-P10MCC0-6560 Features
ODU MEDI-SNAP® series
S11MA7-P10MCC0-6560 Applications
There are a lot of ODU
S11MA7-P10MCC0-6560 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER