S11M07-P14MCC0-5270
Mfr.Part #
S11M07-P14MCC0-5270
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
ODU MEDI-SNAP®
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Orientation :
0
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Material :
Brass
Shell Size - Insert :
1
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-50°C~120°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Color :
Gray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
14
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
ODU S11M07-P14MCC0-5270
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk 0 Push-Pull
S11M07-P14MCC0-5270 Overview
S11M07-P14MCC0-5270 Features
ODU MEDI-SNAP® series
S11M07-P14MCC0-5270 Applications
There are a lot of ODU
S11M07-P14MCC0-5270 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER