S11M07-P14MCC0-3920
Mfr.Part #
S11M07-P14MCC0-3920
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Gray, Red
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-50°C~120°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Termination :
Solder Cup
Orientation :
0
Shielding :
Unshielded
Feature :
Backshell
Factory Lead Time :
3 Weeks
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
1
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
ODU MEDI-SNAP®
Number of Positions :
14
ODU S11M07-P14MCC0-3920
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk 0 Push-Pull
S11M07-P14MCC0-3920 Overview
S11M07-P14MCC0-3920 Features
ODU MEDI-SNAP® series
S11M07-P14MCC0-3920 Applications
There are a lot of ODU
S11M07-P14MCC0-3920 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER