S11KCC-P10MCC0-6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S11KCC-P10MCC0-6000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1,SER.K,10
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Cable Opening :
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Features :
Backshell
Mounting Style :
CABLE
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating :
4 A
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Voltage Rating :
333V
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
S11KCC-P
Current Rating (Amps) :
4A
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Positions :
10
ODU USA
Termination Style :
Solder
RoHS :
Details
Brand :
Shell Size - Insert :
1
Shell Size :
1
Number of Contacts :
10 Contact
IP Rating :
IP68
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Shielding :
Shielded
Primary Material :
Metal
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Material Flammability Rating :
Orientation :
C
Datasheets
S11KCC-P10MCC0-6000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel C Push-Pull
S11KCC-P10MCC0-6000 Overview
S11KCC-P10MCC0-6000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
S11KCC-P10MCC0-6000 Applications
There are a lot of ODU
S11KCC-P10MCC0-6000 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER