S11KAC-P07MFG0-2000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S11KAC-P07MFG0-2000
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Color :
Silver
Orientation :
A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Shell Size - Insert :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.059 ~ 0.079 (1.50mm ~ 2.00mm)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Brass
Factory Lead Time :
5 Weeks
Feature :
Backshell
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Number of Positions :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
ODU S11KAC-P07MFG0-2000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
S11KAC-P07MFG0-2000 Overview
S11KAC-P07MFG0-2000 Features
ODU MINI-SNAP® K series
S11KAC-P07MFG0-2000 Applications
There are a lot of ODU
S11KAC-P07MFG0-2000 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER