S11K0C-PD8MCD0-6000
Mfr.Part #
S11K0C-PD8MCD0-6000
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 1,
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Pin (Male)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Cable Opening :
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Shell Size :
Solder Cup
Features :
Backshell
Contact Material :
Brass
Brand :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
4A
Material Flammability Rating :
Series :
ODU MINI-SNAP? K
ODU USA
Base Product Number :
S11K0C-P
Termination Style :
Solder
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
8 Contact
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
IP Rating :
IP68
Current Rating :
4 A
Package :
Bulk
Mounting Style :
CABLE
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS :
Details
Voltage Rating :
333V
Shell Size - Insert :
1
Mounting Feature :
Number of Positions :
8
Datasheets
S11K0C-PD8MCD0-6000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S11K0C-PD8MCD0-6000 Overview
S11K0C-PD8MCD0-6000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
S11K0C-PD8MCD0-6000 Applications
There are a lot of ODU
S11K0C-PD8MCD0-6000 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER