S11K0C-P08PFG0-6000
Mfr.Part #
S11K0C-P08PFG0-6000
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ1,SERK,8P,C
Cable Opening :
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Voltage Rating :
300V
Termination :
Crimp
RoHS :
Details
Shell Material :
Brass
Brand :
Color :
Silver
Base Product Number :
S11K0C-P
IP Rating :
IP68
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Style :
CABLE
Number of Positions :
8
Shell Size - Insert :
1
Contact Material :
Plug, Male Pins
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Shell Size, MIL :
Current Rating :
7.5 A
Package :
Bulk
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Number of Contacts :
8 Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Contact Gender :
Pin (Male)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Termination Style :
Crimp
Orientation :
Material Flammability Rating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
ODU USA
Datasheets
S11K0C-P08PFG0-6000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S11K0C-P08PFG0-6000 Overview
S11K0C-P08PFG0-6000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
S11K0C-P08PFG0-6000 Applications
There are a lot of ODU
S11K0C-P08PFG0-6000 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER