S11K0C-P04MJG0-2000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S11K0C-P04MJG0-2000
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.059 ~ 0.079 (1.50mm ~ 2.00mm)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Packaging :
Bulk
Orientation :
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
1
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Color :
Silver
Number of Positions :
4
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
ODU S11K0C-P04MJG0-2000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S11K0C-P04MJG0-2000 Overview
S11K0C-P04MJG0-2000 Features
ODU MINI-SNAP® K series
S11K0C-P04MJG0-2000 Applications
There are a lot of ODU
S11K0C-P04MJG0-2000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER