S11F1C-P12MCC0-5000
Mfr.Part #
S11F1C-P12MCC0-5000
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cable Opening :
0.177 ~ 0.197 (4.50mm ~ 5.00mm)
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Size - Insert :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ODU S11F1C-P12MCC0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
S11F1C-P12MCC0-5000 Overview
S11F1C-P12MCC0-5000 Features
ODU MINI-SNAP® F series
S11F1C-P12MCC0-5000 Applications
There are a lot of ODU
S11F1C-P12MCC0-5000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER