S11F1C-P07MFG0-5500
Mfr.Part #
S11F1C-P07MFG0-5500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 1,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Base Product Number :
S11F1C-P
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Contacts :
7 Contact
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating :
7.5 A
Number of Positions :
7
Package :
Bulk
Orientation :
1
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
IP Rating :
IP50
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Termination :
Solder Cup
Features :
Backshell
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Brass
ODU USA
Termination Style :
Solder
Color :
Silver
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Material :
Brass
Mounting Style :
CABLE
Voltage Rating :
333V
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
1
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size :
Brand :
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
S11F1C-P07MFG0-5500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S11F1C-P07MFG0-5500 Overview
S11F1C-P07MFG0-5500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S11F1C-P07MFG0-5500 Applications
There are a lot of ODU
S11F1C-P07MFG0-5500 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER