S11F1C-P07MFG0-5000
Mfr.Part #
S11F1C-P07MFG0-5000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1,SER.F,7P
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
333V
Number of Contacts :
7 Contact
Package :
Bulk
Shell Size :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Brass
ODU USA
Base Product Number :
S11F1C-P
Primary Material :
Metal
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size - Insert :
1
Number of Positions :
7
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Style :
CABLE
Termination Style :
Solder
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7.5 A
IP Rating :
IP50
Orientation :
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Silver
Brand :
Datasheets
S11F1C-P07MFG0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S11F1C-P07MFG0-5000 Overview
S11F1C-P07MFG0-5000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S11F1C-P07MFG0-5000 Applications
There are a lot of ODU
S11F1C-P07MFG0-5000 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER