S10YAR-P10XCD0-0000
Mfr.Part #
S10YAR-P10XCD0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC PLUG, SZ 0, 10P, SLD, PE
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Tradename :
ODU AMC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Aluminum
ODU USA
Primary Material :
Metal
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.217" (5.50mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-51°C ~ 125°C
Applications :
Industrial, Medical, Military
Product :
Connectors
Package :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Mounting Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Shell Size :
0
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Silver
Voltage Rating :
200V
Orientation :
A
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size, MIL :
Current Rating :
5 A
Series :
ODU AMC?
Shell Size - Insert :
0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Style :
CABLE
Shell Finish :
Ruthenium over Electroless Nickel
Brand :
Number of Positions :
10
Termination Style :
Solder
Number of Contacts :
10 Contact
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Ruthenium over Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Base Product Number :
S10YAR-P
Datasheets
S10YAR-P10XCD0-0000
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Ruthenium over Electroless Nickel A Push-Pull
S10YAR-P10XCD0-0000 Overview
S10YAR-P10XCD0-0000 Features
ODU AMC? series
S10YAR-P10XCD0-0000 Applications
There are a lot of ODU
S10YAR-P10XCD0-0000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER