S10LCC-P04MFG0-5200
Mfr.Part #
S10LCC-P04MFG0-5200
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.0,SER.L,4P
Number of Positions :
4
Base Product Number :
S10LCC-P
Contact Material :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Voltage Rating :
300V
Contact Finish - Mating :
Gold
Brand :
Package :
Bulk
Number of Contacts :
4 Contact
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Chrome over Nickel
RoHS :
Details
Orientation :
C
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Series :
ODU MINI-SNAP? L
IP Rating :
IP50
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Backshell
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Current Rating :
7.5 A
Shell Size :
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Termination :
Solder Cup
Termination Style :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
ODU USA
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Style :
CABLE
Mounting Feature :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
S10LCC-P04MFG0-5200
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel C Push-Pull
S10LCC-P04MFG0-5200 Overview
S10LCC-P04MFG0-5200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
S10LCC-P04MFG0-5200 Applications
There are a lot of ODU
S10LCC-P04MFG0-5200 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER