S10LCC-P04LFG0-4200
Mfr.Part #
S10LCC-P04LFG0-4200
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 0,
Circular Connector Assemblies
Brand :
Product Status :
Active
Package :
Shielding :
Unshielded
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Termination Style :
Solder
Cable Opening :
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Orientation :
C
Base Product Number :
S10LCC-P
Current Rating (Amps) :
7.5A
ODU USA
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
4 Contact
Mounting Style :
CABLE
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
IP Rating :
IP50
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Positions :
4
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Mounting Feature :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
300V
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
Current Rating :
7.5 A
RoHS :
Details
Contact Gender :
Socket (Female)
Features :
Backshell
Datasheets
S10LCC-P04LFG0-4200
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel C Push-Pull
S10LCC-P04LFG0-4200 Overview
S10LCC-P04LFG0-4200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
S10LCC-P04LFG0-4200 Applications
There are a lot of ODU
S10LCC-P04LFG0-4200 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER