S10F1C-P04MFG0-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S10F1C-P04MFG0-2500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
IP Rating :
IP50
Package :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination Style :
Solder
Brand :
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Shell Material :
Brass
ODU USA
Mounting Feature :
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Number of Contacts :
4 Contact
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7.5 A
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
S10F1C-P
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Shell Size :
Contact Material :
Brass
Features :
Backshell
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
4
Color :
Silver
Datasheets
S10F1C-P04MFG0-2500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S10F1C-P04MFG0-2500 Overview
S10F1C-P04MFG0-2500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S10F1C-P04MFG0-2500 Applications
There are a lot of ODU
S10F1C-P04MFG0-2500 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER