S10CKHM3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S10CKHM3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10A
Capacitance @ Vr, F :
79pF @ 4V 1MHz
Reverse Recovery Time :
5μs
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Datasheets
S10CKHM3/I
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1V @ 10A -55°C~150°C 10μA @ 800V Tape & Reel (TR) DO-214AB, SMC Surface Mount
S10CKHM3/I Overview
S10CKHM3/I Features
S10CKHM3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
S10CKHM3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB