S103M47Z5UN63L6R
Mfr.Part #
S103M47Z5UN63L6R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Contact Plating :
Tin
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
4mm
Lead Style :
Straight
Dielectric :
Z5U
Min Operating Temperature :
-30°C
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
6.4mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Dissipation Factor :
2.5 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
10000pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Radial, Disc
Diameter :
12mm
Height Seated (Max) :
0.661 16.80mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Lead/Base Style :
Straight
Series :
S
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Datasheets
S103M47Z5UN63L6R
Vishay S103M47Z5UN63L6R
S 10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.472Dia 12.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
S103M47Z5UN63L6R Overview
This device's program size/dimension is 0.472Dia 12.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -30°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
S103M47Z5UN63L6R Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV