S102K43X7RR63K7R
Mfr.Part #
S102K43X7RR63K7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
1000pF
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Length :
11mm
Depth :
4mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
No
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Pbfree Code :
yes
Composition :
Ceramic
Packaging :
Bulk
Series :
S
Size Code :
Datasheets
S102K43X7RR63K7R
Vishay S102K43X7RR63K7R
S 1000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.433Dia 11.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc