S101K29SL0N6UJ5R
Mfr.Part #
S101K29SL0N6UJ5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 100PF 1KV SL RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100pF
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
SL0
Diameter :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Package / Case :
Radial, Disc
Thickness :
4mm
Depth :
4mm
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
SL
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Series :
S
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Size Code :
Lead Style :
Straight
Datasheets
S101K29SL0N6UJ5R
Vishay S101K29SL0N6UJ5R
S 100pF Ceramic Capacitor ±10% SL 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc