S101J39SL0P63K5R
Mfr.Part #
S101J39SL0P63K5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 100PF 2KV SL RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Published :
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Series :
S
Package / Case :
Radial, Disc
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
100pF
Temperature Characteristics Code :
SL0
Temperature Coefficient :
SL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lead/Base Style :
Kinked
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Length :
10mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Multilayer :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
4mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
S101J39SL0P63K5R
Vishay S101J39SL0P63K5R
S 100pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% SL 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc