S100J25U2JR64V7R
Mfr.Part #
S100J25U2JR64V7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 10PF 3KV U2J RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
S
Temperature Coefficient :
U2J
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.256Dia 6.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Published :
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
10pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
S100J25U2JR64V7R
Vishay S100J25U2JR64V7R
S 10pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.256Dia 6.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
S100J25U2JR64V7R Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.256Dia 6.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
S100J25U2JR64V7R Features
a size/dimension of 0.256Dia 6.50mm