S1008R-822K
Mfr.Part #
S1008R-822K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2UH 240MA 1.9OHM SMD
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
45 Weeks
Max DC Current :
240mA
Published :
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
1.9Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Height :
2.41mm
Material - Core :
Ferrite
Q Factor :
30
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
240mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Inductance :
8.2μH
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Depth :
2.66mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e1
Series :
S1008R
Test Frequency :
7.9MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
yes
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
S1008R-822K
API Delevan S1008R-822K
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD