S1008R-751F
Mfr.Part #
S1008R-751F
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 750NH 735MA 210MOHM SM
Fixed Inductors
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 13 INCH
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Series :
S1008R
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Inductance :
750nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Shielding :
yes
Height :
2.41mm
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
735mA
Factory Lead Time :
45 Weeks
Depth :
2.66mm
Number of Functions :
1
Q Factor :
40
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
25MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e1
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
735mA
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Frequency - Self Resonant :
163MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Datasheets
S1008R-751F
API Delevan S1008R-751F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD