S1008R-272J
Mfr.Part #
S1008R-272J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.7UH 365MA 850MOHM SM
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Series :
S1008R
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.41mm
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
850mOhm Max
Number of Functions :
1
Current Rating :
365mA
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q Factor :
30
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Factory Lead Time :
45 Weeks
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
2.7μH
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.66mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Pbfree Code :
yes
Shielding :
yes
Published :
Test Frequency :
7.9MHz
Max DC Current :
365mA
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
Datasheets
S1008R-272J
API Delevan S1008R-272J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD