S1008R-152F
Mfr.Part #
S1008R-152F
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 545MA 420MOHM SM
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Q Factor :
30
Frequency - Self Resonant :
72MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
25MHz
Height :
2.41mm
Series :
S1008R
Packing Method :
TR, 13 INCH
Current Rating :
545mA
Number of Functions :
1
Tolerance :
±1%
Depth :
2.66mm
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max DC Current :
545mA
Shielding :
yes
Published :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Inductance :
1.5μH
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Case Code (Metric) :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Factory Lead Time :
45 Weeks
JESD-609 Code :
e1
Datasheets
S1008R-152F
API Delevan S1008R-152F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD