S1008R-151H
Mfr.Part #
S1008R-151H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150NH 1.015A 110 MOHM
Fixed Inductors
Published :
Current Rating :
1.015A
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR, 13 INCH
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
yes
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
JESD-609 Code :
e1
Series :
S1008R
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Factory Lead Time :
45 Weeks
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
353MHz
Q Factor :
40
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±3%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
1.015A
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Test Frequency :
2.5MHz
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.66mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
150nH
Datasheets
S1008R-151H
API Delevan S1008R-151H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD