S1008-911H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1008-911H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 910NH 685MA 240MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
685mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.41mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Series :
S1008
Q Factor :
40
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Inductance :
910nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
130MHz
Test Frequency :
25MHz
Depth :
2.66mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
45 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
yes
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Current Rating :
685mA
Tolerance :
±3%
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
S1008-911H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD