S1008-911F
Mfr.Part #
S1008-911F
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 910NH 685MA 240MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Height :
2.41mm
Q Factor :
40
Frequency - Self Resonant :
130MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
45 Weeks
Max DC Current :
685mA
HTS Code :
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e0
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
No
Shielding :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Inductance :
910nH
Test Frequency :
25MHz
Current Rating :
685mA
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Series :
S1008
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2.66mm
Datasheets
S1008-911F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD