S1008-561J
Mfr.Part #
S1008-561J
Description
FIXED IND 560NH 790MA 180MOHM SM
Depth :
2.66mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Frequency - Self Resonant :
232MHz
Q Factor :
40
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Current Rating :
790mA
Height :
2.41mm
Inductance :
560nH
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
25MHz
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
790mA
Datasheets
S1008-561J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD