S1008-181K
Mfr.Part #
S1008-181K
Description
FIXED IND 180NH 970MA 120MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Frequency - Self Resonant :
338MHz
Published :
Weight :
100mg
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Lead Free :
Contains Lead
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Height :
2.41mm
Depth :
2.66mm
Inductance :
180nH
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Max DC Current :
970mA
Current Rating :
970mA
Test Frequency :
25MHz
Datasheets
S1008-181K
API Delevan S1008-181K
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD