S1008-103J
Mfr.Part #
S1008-103J
Description
FIXED IND 10UH 230MA 2.1 OHM SMD
Stock
261
In Stock :
261
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Case Code (Imperial) :
1008
Depth :
2.66mm
Max DC Current :
230mA
Published :
2010
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm Max
Tolerance :
±5%
Current Rating :
230mA
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Inductance :
10μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Q Factor :
30
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.159mm
Datasheets
S1008-103J
API Delevan S1008-103J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD