S1008-102J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1008-102J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 670MA 250 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Inductance :
1μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
670mA
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
7.9MHz
Q Factor :
30
Case Code (Metric) :
Series :
S1008
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Height :
2.41mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
2.66mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Max DC Current :
670mA
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Shielding :
yes
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
45 Weeks
Datasheets
S1008-102J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD