S1-0R036J8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1-0R036J8
Manufacturer
Riedon
Package / Case
1913 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.036 OHM 5% 1/2W 1913
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
36mOhm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1913 J-Lead
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
S
Composition :
Wirewound
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Height :
3.2004mm
Datasheets
S1-0R036J8
Riedon S1-0R036J8
S Series, Wirewound, 36mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~275°C