S0603-8N2J1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0603-8N2J1B
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 150MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Current Rating :
700mA
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Functions :
1
Material - Core :
Alumina
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Series :
S0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Test Frequency :
250MHz
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Q @ Freq :
24 @ 250MHz
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
8.2nH
Type :
Wirewound
Rated Current-Max :
0.7A
Packaging :
Bulk
Datasheets
S0603-8N2J1B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD