S0603-68NH1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0603-68NH1
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68NH 600MA 370MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Bulk
Inductance :
68nH
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
200MHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e4
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
Q @ Freq :
34 @ 200MHz
DC Resistance (DCR) :
370mOhm Max
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
34
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±3%
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
600mA
Rated Current-Max :
0.6A
Series :
S0603
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Material - Core :
Alumina
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Datasheets
S0603-68NH1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD