S0603-5N6H2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0603-5N6H2C
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 190MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
Tolerance :
±3%
Series :
S0603
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
5.6nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Alumina
Q @ Freq :
18 @ 250MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Test Frequency :
250MHz
Current Rating :
700mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Construction :
RECTANGULAR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Type :
Wirewound
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.7A
Published :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
S0603-5N6H2C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD