S0603-56NJ3C
Mfr.Part #
S0603-56NJ3C
Description
FIXED IND 56NH 600MA 340MOHM SMD
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
200MHz
Inductance :
56nH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
35 @ 200MHz
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Rated Current-Max :
0.6A
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Current Rating :
600mA
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
S0603-56NJ3C
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD