S0603-56NJ3
Mfr.Part #
S0603-56NJ3
Description
FIXED IND 56NH 600MA 340MOHM SMD
Shielding :
Unshielded
Rated Current-Max :
0.6A
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Q @ Freq :
35 @ 200MHz
Tolerance :
±5%
Current Rating :
600mA
Test Frequency :
200MHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Inductance :
56nH
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Datasheets
S0603-56NJ3
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD