S0603-56NJ2C
Mfr.Part #
S0603-56NJ2C
Description
FIXED IND 56NH 600MA 340MOHM SMD
Test Frequency :
200MHz
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Rated Current-Max :
0.6A
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Current Rating :
600mA
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Inductance :
56nH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Q @ Freq :
35 @ 200MHz
Datasheets
S0603-56NJ2C
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD