S0603-3N3G2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0603-3N3G2B
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3NH 700MA 100MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
3.3nH
Shielding :
No
HTS Code :
Series :
S0603
Type :
Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
250MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Packaging :
Bulk
Current Rating :
700mA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
6GHz
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Q @ Freq :
18 @ 250MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Material - Core :
Alumina
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Current-Max :
0.7A
Datasheets
S0603-3N3G2B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD