S0603-101NG3C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0603-101NG3C
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 400MA 610MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±2%
Number of Functions :
1
HTS Code :
Size / Dimension :
0.062Lx0.035W 1.58mmx0.89mm
Rated Current-Max :
0.4A
Number of Terminations :
2
Series :
S0603
Test Frequency :
150MHz
Shielding :
No
Q @ Freq :
31 @ 150MHz
Current Rating :
400mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
100nH
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Material - Core :
Alumina
Published :
DC Resistance (DCR) :
610mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
1.4GHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
150MHz
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
31
Datasheets
S0603-101NG3C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD