S-L2980A48MC-TF-U
Mfr.Part #
S-L2980A48MC-TF-U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 4.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.8V
Series :
S-L2980
Current - Output :
150mA
Pin Count :
5
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.95mm
Control Features :
Enable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage 1 :
4.8V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Voltage1-Max :
4.896V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Input Voltage (Min) :
2V
Current - Supply (Max) :
140μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
2.9mm
Voltage Dropout (Max) :
0.14V @ 50mA
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage1-Min :
4.704V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Number of Regulators :
1
PSRR :
65dB (1kHz)
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
5
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Input (Max) :
10V
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Positive
Datasheets
S-L2980A48MC-TF-U
ABLIC S-L2980A48MC-TF-U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-L2980A48MC-TF-U] Overview
Introducing the cutting-edge linear voltage regulator, the ABLIC S-L2980A48MC-TF-U, meticulously engineered to meet the highest standards of performance and reliability. This innovative IC offers a stable output voltage of 4.8V with a current rating of 150mA, ensuring consistent power supply for your electronic circuits. Designed in a compact SOT235 package, it integrates seamlessly into various applications, providing efficient power management solutions.
[S-L2980A48MC-TF-U] Features
  • Stable Output Voltage: The ABLIC S-L2980A48MC-TF-U delivers a precise output voltage of 4.8V, maintaining a steady power supply for your devices.
  • High Current Capacity: With a current rating of 150mA, this linear regulator supports a wide range of electronic components and circuits.