S-L2980A45MC-TF-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-L2980A45MC-TF-U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 4.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.14V @ 50mA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.95mm
Surface Mount :
yes
Voltage - Input (Max) :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Series :
S-L2980
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
5
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Min) :
2V
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
150mA
Output Voltage 1 :
4.5V
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Supply (Max) :
140μA
Output Voltage1-Max :
4.59V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.9mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.5V
Output Type :
FIXED
PSRR :
65dB (1kHz)
Number of Regulators :
1
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Control Features :
Enable
Terminal Finish :
Tin
Pin Count :
5
Datasheets
S-L2980A45MC-TF-U
ABLIC S-L2980A45MC-TF-U
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-L2980 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-L2980A45MC-TF-U Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. It belongs to the S-L2980 Series of regulators.