S-L2980A39MC-TF-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-L2980A39MC-TF-U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.9V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Output Configuration :
Positive
Length :
2.9mm
Input Voltage (Min) :
2V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Voltage1-Min :
3.822V
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Terminations :
5
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
65dB (1kHz)
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Supply (Max) :
140μA
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.9V
Voltage Dropout (Max) :
0.14V @ 50mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Max :
3.978V
JESD-609 Code :
e3
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
ECCN Code :
EAR99
Current - Output :
150mA
Surface Mount :
yes
Output Voltage 1 :
3.9V
Voltage - Input (Max) :
10V
Terminal Finish :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Series :
S-L2980
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
S-L2980A39MC-TF-U
ABLIC S-L2980A39MC-TF-U
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-L2980 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-L2980A39MC-TF-U Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-74A, SOT-753 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C TA degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 5 pins on IC voltage regulator. This regulator IC is a part of the S-L2980 Series.