S-8357B48UA-NJHT2G
Mfr.Part #
S-8357B48UA-NJHT2G
Package / Case
TO-243AA
Description
IC REG CTRLR BOOST SOT89-3
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Terminal Position :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Form :
Flat
Duty Cycle (Max) :
83%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Min) :
0.9V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Output Type :
Transistor Driver
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
4.5mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Package / Case :
TO-243AA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
0.9V~10V
Switcher Configuration :
Single
Frequency - Switching :
100kHz
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Output Current-Max :
0.08A
Output Voltage :
4.8V
Input Voltage-Nom :
3.3V
Width :
2.5mm