S-8355M55MC-MDOT2U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-8355M55MC-MDOT2U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BOOST SOT23-5
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Duty Cycle (Max) :
85%
Frequency - Switching :
300kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Topology :
Boost
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
0.9V~10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Switcher Configuration :
Single
Surface Mount :
yes
Function :
Step-Up
Control Features :
Enable
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
Length :
2.9mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Input Voltage (Min) :
0.9V
Synchronous Rectifier :
No
Output Configuration :
Positive
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA