S-8353H35MC-IWUT2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-8353H35MC-IWUT2G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG BOOST 3.5V 300MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Voltage :
3.5V
Voltage - Input (Max) :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Synchronous Rectifier :
No
Frequency - Switching :
250kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
300mA Switch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Length :
2.9mm
Number of Terminations :
5
Output Type :
FIXED
Input Voltage-Nom :
3.3V
Terminal Pitch :
0.95mm
Function :
Step-Up
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Topology :
Boost
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Min) :
0.9V
Surface Mount :
yes
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
ABLIC S-8353H35MC-IWUT2G
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators ABLIC S-8353H35MC-IWUT2G] Overview
With a boost voltage of 3.5V and a maximum output current of 300mA, this regulator empowers your devices with the power they need to perform optimally, even in demanding conditions. Its advanced design ensures stable output voltage, enabling seamless operation across a wide range of load variations.
[S-8353H35MC-IWUT2G] Features
  • Boost voltage: 3.5V
  • Maximum output current: 300mA