S-8351D15MC-J8AT2U
Mfr.Part #
S-8351D15MC-J8AT2U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG BOOST 1.5V 300MA SOT23-5
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching :
100kHz
Number of Terminations :
5
Voltage - Input (Max) :
10V
Output Type :
FIXED
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Min) :
0.9V
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Voltage :
1.5V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
300mA Switch
Control Technique :
PULSE FREQUENCY MODULATION
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Mounting Type :
Surface Mount
ABLIC S-8351D15MC-J8AT2U
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators ABLIC S-8351D15MC-J8AT2U] Overview
This integrated circuit (IC) regulator boasts a robust boost capability, elevating input voltages to a stable 1.5V output with an impressive 300mA current capacity. Encapsulated in the compact SOT235 package, it epitomizes efficiency and space-saving design, making it ideal for applications where size constraints are paramount.
[S-8351D15MC-J8AT2U] Features
  • Advanced DC-DC switching regulator from ABLIC
  • Boosts input voltages to a stable 1.5V output
  • Impressive 300mA current capacity for robust performance