S-8340A34AFT-T2-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-8340A34AFT-T2-U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BOOST 8TSSOP
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Synchronous Rectifier :
No
Output Voltage :
3.4V
Switcher Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Function :
Step-Up
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Switching :
600kHz
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Input Voltage (Max) :
2.04V
Surface Mount :
yes
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Length :
4.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Topology :
Boost
Output Type :
Transistor Driver
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
8
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Control Features :
Current Limit, Enable, Soft Start
Output Configuration :
Positive
Number of Outputs :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
0.8V~6V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Terminal Position :
Dual
Duty Cycle (Max) :
89%
Width :
3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Tin
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
S-8340A34AFT-T2-U
Introducing DC DC Switching Controllers ABLIC S-8340A34AFT-T2-U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, S-8340A34AFT-T2-U pinout, S-8340A34AFT-T2-U datasheet PDF, S-8340A34AFT-T2-U amp .Beyond DC DC Switching Controllers ABLIC S-8340A34AFT-T2-U ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.