S-818A56AMC-BHKT2G
Mfr.Part #
S-818A56AMC-BHKT2G
Description
IC REG LINEAR 5.6V 300MA SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage1-Min :
5.488V
Output Voltage 1 :
5.6V
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 60mA
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.6V
Current - Output :
300mA
PSRR :
45dB (100Hz)
Current - Supply (Max) :
40μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
S-818
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.95mm
Current - Quiescent (Iq) :
500nA
ABLIC S-818A56AMC-BHKT2G
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-818 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-818A56AMC-BHKT2G Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-74A, SOT-753 case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C TA degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 300mA. A total of 5 pins can be found on the board. This model is a part of the S-818 Series and is of high quality.